asiatika@busido.cz

608 702 183

COPYRIGHT © BUSIDO.CZ
ALL RIGHTS RESERVED

DSC Gallery

04 března, 2019 admin5143 Exhibition , , 0 comments
image

Jiří Straka

kurátor: Jiří Černický

Osobnost výtvarníka, performera a sinologa Jiřího Straky uznávají odborníci nejen u nás, ale i v jeho druhé domovině, a to ve vzdálené Číně. Na výstavě v DSC Gallery představí monochromní tušové malby, vycházející z tradiční čínské techniky, ovšem s motivy ze současného světa.

Výstava potrvá od 6/3 2019 – 4/4/2019.


Jak se podařilo Jiřímu Strakovi nezapadnout do davu uměleckého prostředí v nejlidnatější zemi na světě? Nebál se testovat meze tradiční techniky a stal se jedinečným malířem s mistrovsky zvládnutým řemeslem a konceptuálním myšlením. V očích kurátora Jiřího Černického je „mistrem čínského tušového industriálu.“ Tato definice je výpovědí, která prozrazuje charakter unikátních maleb a jejich aktualizovaných motivů dnešní konzumní společnosti.


Jiří Straka (*1967) byl svým zaujetím k tušové malbě přitahován do Číny odjakživa. Vystudoval Ústřední akademii výtvarných umění v Pekingu. Po krátké době na pozici restaurátora Asijských sbírek Národní galerie v Praze se od roku 2006 pohybuje střídavě mezi Pekingem a Prahou. Od roku 2014 je hostujícím profesorem na zmíněné pekingské akademii. Na aktuální výstavě se pozornost umělce strhla k obyčejným, strohým a věčným předmětům. Ať už zobrazuje igelitovou tašku, střepy skla nebo ostnatý drát, komponuje obraz skladbou minimalistických tahů. „Je však nutné si uvědomit, že technika čínské kaligrafie vychází z autenticky přírodních, organických inspiračních zdrojů. V symbióze s tím byli až doposud vyhledávané především přírodní náměty. Technika je tudíž ze své podstaty měkká, rozpíjená, většinou bez ostrých kontur, linka není nikdy absolutně rovná, má tendenci se stáčet. A právě proto si Straka vytkl nadlidský úkol zachytit tvary, které jsou v přímém rozporu toho, co bývá tradičně zobrazováno,“ vysvětluje kurátor výstavy Jiří Černický.

Umělecká tvorba Jiřího Straky vytváří most kontrastů se silnou autenticitou a živostí. Jeho tvůrčí talent dokáže spojovat východní i západní kulturu a reagovat na současné problémy. Bezesporu je tradiční tušová malba vnímána jako velmi vznešené médium, které má estetizující až oslavný étos. Technika vyvolává u umělců obrovskou soustředěnost a touhu napodobit nedostižné mistry. „Jiří Straka však nebyl pouze sešněrován tradicí. Svou kreativitou ji přeměnil v kritickou až nekorektní realitu čínské společnosti. Smysl pro detail a odhalenost štětce zaujme každého, kdo je s jeho díly konfrontován,“ dodává galeristka Olga Trčková.

Obrazy Jiřího Straky najdeme v National Art Museum of China. Zastoupen je také ve sbírkách soukromých čínských a českých sběratelů. V Praze vystavoval své malby naposledy roku 2017 v Nové galerii. Galerie Zdeňka Sklenáře v loňském roce představila Strakovu porcelánovou tvorbu. V Pekingu měl Jiří Straka několik sólových výstav v 798 Art District, Times Art Museum a Today Art Museum. Na skupinových výstavách se objevil například v Jinjihu Art Museum v Suzhou a na Biennial of Ink Painting ve Wuhanu.

About the Author

Sorry, the comment form is closed at this time.